WGGiIS WGGiIS

Nowy kierunek na studiach II stopnia

Zmiany Klimatu

Przeciwdziałanie i Adaptacja

Przedmiot kierunkowy na ZKPiA "Geoinformatyka w monitoringu zmian w środowisku"

Przedmiot wzbogaca program zajęć Kierunku ZKPiA o zagadnienia informatyczne związane z przetwarzaniem danych o środowisku i jego zmianach. W ramach zajęć z tego przedmiotu

studenci zapoznają się ze środowiskiem baz danych przestrzennych (SQL). Nauczą się podstaw wykorzystania systemów informacji przestrzennej (GIS) do wyszukiwania danych o środowisku, pobierania i łączenia ich z różnych źródeł w ramach jednego projektu (INSPIRE). Następnie studenci przejdą do kolejnego etapu – analizy danych tak aby poznać możliwości wykorzystania systemów informacji przestrzennej do modelowania występujących w środowisku zjawisk i zachodzących w nim procesów. W ramach ćwiczeń realizowane będą projekty ukierunkowane na zastosowanie narzędzi geoinformatycznych do identyfikacji i opisu zachodzących w środowisku zmian (w tym zmian parametrów klimatycznych – np. rozkładów rocznych sum opadów czy liczby dni z pokrywą śnieżną) oraz modelowania wpływu zmian klimatu na wybrane procesy środowiskowe (np. erozję gleb).

Wykłady będą prowadzone przez dr hab. inż. Artura Krawczyka prof. AGH
Ćwiczenia projektowe będą prowadzone przez dr inż. Wojciecha Drzewieckiego

Zajęcia będą prowadzone głównie z wykorzystaniem otwartego oprogramowania SpatiaLite i QGIS.